אתר המנדלות של
חוה בת-חיים ,אמנית ומאמנת
03-5604891 havabh@gmail.com
קורסים
קישורים
תמונות
על חוה בת חיים
מנדלות אצל ילדים
מנדלות באמנות פרה- היסטורית
המנדלה בבודהיזם
כיצד המנדלה מרפאה

© כל הזכויות שמורות לחוה בת-חיים, ציטוט ומובאות מרשימות אלה מותר בציון המקור בלבד

על חוה בת-חיים

נולדתי בירושלים בשנת 1946 ומאז אני עוסקת בהתבוננות , בצבעים ובצורות... כך למעשה גיליתי את כוחה המנחם, המרגיע והמרפא של האמנות. זכרונות ילדות חזקים הקשורים למראות כמו דמדומים, עננים בחורף, אדמה שחורה בירושלים לעומת אדמה אדומה וחולות זהב בת"א עזרו לי בבגרותי לקלוט את עומק החויה הילדית בהקשר של התפתחות הסמלים , השפה, הציור והכתב.

כך יצא שהקדשתי קרוב לארבעים שנה להתבוננות בהתפתחות הטבעית של המנגנון האמנותי של האדם. למדתי הוראת אמנות , ריפוי באמנות , מדיטציה טרנסצנדלית ומדיטציות אחרות, אמנויות ריפוי אחדות (רייקי, הילינג , הילינג בצבע) ,התודעתי לתיאוריות פסיכולוגיות נבדלות ועברתי באופן אישי תהליכי שינוי והתמודדות חזקים.

עסקתי בעבודה אמנותית עם ילדים ובוגרים בבתי-ספר, בכפרי-נוער, במוזאון ישראל , במכללת לוינסקי , במסגרת "אמנות לעם" פגשתי קהלים לאורכה ולרוחבה של ישראל , פגשתי ועבדתי עם ילדים ובני נוער בארה"ב ובאנגליה -כל אלה מהוים מקור לימוד אותנטי ואמין במידות שלא ישוערו.

בעוד שרוב רובם של חוקרי האמנות עוסק ביצירתם של מבוגרים, ובתוך קהל המבוגרים ביצירתם של יחידי הסגולה - האמנים , אני משתייכת למעטים אשר חוקרים את האמנות של תינוקות ,ללא סיווג, מאחר שכל אדם מצויד במנגנון טבעי לאימון אמנותי.

אין מבוגר שלא היה תינוק בעברו על כך יסכימו כולם , אבל התינוק עדיין לא היה מבוגר.

בהקשר זה מפתיע מאוד לראות אצל ילדים קטנים מיבנים גרפיים שרואים בציורים פרה-היסטוריים. אחד השיאים הגדולים ביצירתם הספונטנית של ילדים קטנים הוא מבנה אשר קיימים בו ,באופן גס, המרכיבים העקריים של המנדלה בדומה למה שניתן למצוא בציורי סלע קדומים.

כיום אני מקדישה את כוחותי לעבודה עם מבוגרים. כוחה המיוחד של המנדלה מרתק אותי ואני רואה בה כלי אמיתי וחזק לכל מבוגר בן זמננו , באשר כולנו , גם האמנים שבינינו , אנשים שהמנגנון האמנותי שלנו ניזוק ונמנע מאיתנו להנות מכוחה המרפא של אמנות אישית ואוניברסלית בעת ובעונה אחת.

בבואי לצייר מנדלות עם מבוגרים עומד לפני חזון של שינוי , גדילה , ריפוי והתפתחות אישית מתוך עונג עמוק. ברוח זו יצרתי שיטה למדיטציה בציור ואני מזמינה אתכם לבוא וללמוד איתי לתרגל אותה.

כל הזכויות שמורות לחוה בת-חיים, ציטוט ומובאות מרשימות אלה מותר בציון המקור בלבד